Mi is az a horoszkp?
1. meghatrozsa:
Az asztrolgia tudomnytalan elmlete alapjn ksztett jslat. Abbl kiindulva, milyen volt a Nap helyzete az llatvben, ill. a bolygk llsa az gbolton, mikor a jslatot kr szletett, "meghatrozza" az illet egsz letplyjt, belertve a jvjt is; adott idszakra a bolyglls szerint szerencst vagy balszerencst jsol. Grg sz (tfordtsa: 'az ra megfigyelse').
(Forrs: rtelmez Kzisztr)
2. meghatrozsa:
Az asztrolgusok felfogsa szerint az ember parnyi rsze lvn a vilgegyetemnek, annak sorsban osztozik, fkppen a csillagok vannak befolyssal az emberre, ha teht valakinek jvend sorst meg akarjuk tudni, vizsglat trgyv kell tennnk a csillagok llst szletse percben. A mennyboltozatnak jsls cljra rajzban val megrgztst nevezzk horoszkpnak. A horoszkpkszts sei a kaldeusok voltak, akik szerint mindenki szletse percben az llatkr valamely csillagnak befolysa al kerl. E tudomnyt Claudius Ptolemaios, a kivl csillagsz fejlesztette tovbb, a Kr. u.-i msodik sz.-ban, bonyolult rendszert dolgozvn ki a bolygk "hzairl, hromszgeirl, "emelkedsrl, "mrtkrl s "arculatrl. Ptolemaios tudomnyosan meg is indokolta asztrolgiai horoszk -rendszert, melynek bevezet kvetkeztetseiben - amelyekben pl. a klnbz gv hatsra viszi vissza az emberek klnbz fizikumt, - igaza van ; tovbbi kvetkeztetsei azonban nknyesek. E rendszert a kzpkor nagy tiszteletben tartotta s tovbbfejlesztette, amiben Villanova spanyol-mr rendszere jeleskedett a XIII. sz.-ban A tetpontot a XV-XVI. sz. hozta meg. Maga Mtys kirly minden jelents tette eltt horoszkpot szerkesztetett asztrolgusai ltal. Amikor 1473 pr. 2. termszetes fia, a ksbbi Corvin Jnos herceg megszletett, tbb horoszkpot ksztettek szmra ; ezek kzl kett fenmaradt, minden jt igrvn a kirlyfinak. II. Ulszl ppensggel felfesttette a budai vr egyik termnek mennyezetre azt a csillagkpet, amelyben trnralpett. E horoszkpdivat kivl csillagsztudsokat is arra ksztetett, hogy - meggyzdsk ellenre is - horoszkpok ksztsvel foglalkozzanak. Madch : Az ember tragdij-nak VIII. szne szemllteten mutatja be a horoszkpok titokzatos vilgban Rudolf kirlyt s csszrt a tuds Kepler csillagsszal. A horoszkpkszts praktikus foglalkozs lvn, nem riadt vissza a rszletektl s az ember letkorn kvl minden rszlet megjslsba is belemerszkedett, a horoszkp kijavtsra azonban rendszerint fentartotta jogt. A XVIII-XIX. sz.-i hanyatlsa utn mai okkultizmusra hajlamos korunkban ismt virgzik a horoszkpkszts ; egy nmet okkultista folyirat hirdetje 1927. 1.20 mrkrt mindenkinek jvjt feltrja, aki megrja szletse pontos idejt. Azt a krlmnyt, hogy szmos horoszkp beteljesedik, a komoly tudomny avval magyarzza meg, hogy hiszkeny emberek a horoszkp szuggesztv hatsa al kerlnek s parancsknt teljestik a horoszkp jvendlseit.
(forrs: Tolnai Nagy Lexikon)
3. meghatrozsa:
(gr. ) a. m. ra-lt, hromfle jelentsben hasznlatos. 1. H. -oknak neveztk a rgi egyiptomiaknl azokat a papokat, kiknek ktelessgk volt a csillagok megfigyelse. Minden idben tudniok kellett ezek llst, a kirlynak k jeleztk a nap kezdett s a tervbe vett munkk kivitelre legkedvezbb rkat. Vallsos krmeneteknl k mentek legell, csillagszati mszereket hordozva. -2. Az asztrolgiban H. jelenti az ekliptika ama pontjt, mely valamely esemny pillanatban ppen flkelben volt. Ha szletsre vonatkozott, gy nativitsnak neveztk. Az asztrolgia szerint ebben a pontban tartzkodik a szlets gniusza, melynek vdelme, alatt a szletett egyn ll. Az asztrolgusok a H. -bl a szletett egyn jvjt jsoltk. -3. Eble M. csillagsz H. -nak nevezett el egy kis hordozhat mszert, melynek segtsgvel az idt mintegy flpercnyi pontossggal lehet meghatrozni.
(Forrs: Rvai Nagy Lexikon)
|