Az els telepesek
rorszg kori trtnelmrl az r mitolgia, nhny rmai trtnetr utalsai s a rgszeti leletek alapjn vannak ismereteink.
A sziget els laki a kzps kkorban, Kr.e. a 8. vezredben rkezhettek, amikor a sarki jgsapkk kezdtek visszahzdni. Kb. 3000 vvel ksbb a kontinensrl behoztk a fldmvelst, s ezzel ltrejtt egy magas neolitikus kultra. Ebbl az dszakbl szrmaznak a hatalmas ktmbk, melyeket ritulis s asztrolgiai clokra lltottak klnbz helyeken.
Kr.e. 2500 tjn elkezddtt a bronzkorszak. Ebbl az idbl mves arany s bronz dszek, fegyverek maradtak rnk.
A keltk
A vaskorszak kezdetvel rkeztek a szigetre a keltk. Valsznleg ngy hullmban hdtottk meg a szigetet, a Kr.e. 8. s 1. szzad kztt. (A keltk mtikus hdtsairl a Hdtsok knyve tudst.) Az utols a gael hullm volt. Ebben az idben tbb mint 100 apr kirlysg (tuath) jtt ltre az r-szigeten.
Egyes kirlyok ms kirlyok fltt is uralkodtak, msok csak korltozott hatalommal rendelkeztek. Ebben a rendszerben elklnlt az arisztokrcia, a klrus s a parasztsg. A harcokban csak az arisztokratk vettek rszt. A klrus a druidkbl llt, k foglalkoztak a kzssgek vallsi, szellemi letvel, egszsgvel, k adtk tovbb a kivlasztottaknak a mgikus, asztrolgiai s trtnelmi tudst, ugyanakkor kltk, zenszek is voltak. (Br a flik is kltk s zenszek voltak, nekik egszen ms sttuszuk volt a kelta trsadalmakban, mint a druidknak: k mai kifejezssel a hatalmi propagandrt feleltek.)
A kelta trsadalmakban a Brehon Trvnyek uralkodtak, melyek az ldozat trsadalmi sttusztl fggen bntettk a trvnytelensget. Hallbntets nem volt
A rmai hdts
Kr.u. 43-ban a rmaiak meghdtottk Britannit. Skcia s rorszg fggetlen maradt. Britannia s rorszg kztt tovbbra is fennmaradt a kereskedelmi kapcsolat, m a Rmai Birodalom buksa utn, a 400-as vekben az rek elfoglaltk Skcit, Walest s Cornwallt. Ksbb a britek mindenhonnan kiztk ket, kivve Skcit, ahol a Dal Riata kln tovbblt. Ebbl alakult ksbb a skt kirlysg.
A keresztnysg
rorszgban a keresztnysg a 400-as vekben kezdett elterjedni. Az els keresztny misszionrius egy Palladius nev szerzetes volt, aki 431-ben rkezett a szigetre. Egy vvel ksbb megrkezett Szent Patrik is, rorszg vdszentje. volt a legsikeresebb terjesztje a keresztny hitnek, alakjhoz szmtalan legenda fzdik.
lltlag Szent Patrik vezette be a latin bct, amely igen fontos lps volt, hiszen ezzel rott formban rgzthettk az igen gazdag r orlis kultrt. Patrik s trsai tbb szz templomot s kolostort alaptottak. A kolostorok lassan kulturlis kzpontokk vltak.
A vikingek
A 9. szzadtl a vikingek folyamatosan tmadtk Britannit, rorszgot s Franciaorszg szaki rszt hadizskmny gyjts cljbl. 840-ben egy egsz vet maradtak rorszgban. Nhny tborhelyen erdt ptettek, amelyek kr ksbb vrosok pltek. Ilyen volt Dubhlinn ( Dublin), Vadrefjord ( Waterford) s Cork. 851 utn az reknek sikerlt elznik ket, m 914-ben jra tmadtak, visszahdtva Dublint s Waterfordot. A legersebb r kirly, Niall Glndub - aki egyben a legersebb klnhoz, az U Nill-hez (ksbb O'Neill) tartozott - megprblta kizni ket, m 919-ben egy csatban lett vesztette. A vikingek mg kt vrost alaptottak: Veisfjordot ( Wexford) s Limericket. 950 utn a tmadsok abbamaradtak, s a vikingek letelepedtek a keleti partoknl. Innen irnytottk a sziget egy rszt, s idvel elresedtek. Hatalmukat Brian Boru nagykirly trte meg, aki egyestette az r kirlysgokat. A clontarfi csata utn, ahol maga Brian Boru is lett vesztette, elkezddtt egy hosszas viszlykods az r kirlyok kztt
Az angolok (normannok)
A hatalomrt foly harc rorszgban odig fajult, hogy az egyik kirly, Dairmait Mac Murchada, a normannokhoz fordult: Pembroke earljnek, Richard de Clare-nek (akit Strongbow nven ismernek) segtsgt krte a hatalom megszerzshez. A normann lovag 1169-ben seregvel legyzte Leinstert s Dublint, gy Dairmait Mac Murchada tvehette a hatalmat a terletek fltt. Halla utn Strongbow lett az j kirly. m II. Henrik angol kirly tartott attl, hogy egy megersdtt normann kolnia a rivlisa lehet; 1155-ben IV. Hadrianus ppa bullja engedlyt adott Henriknek, hogy elfoglalja rorszgot, terleteket ajnlva neki, ha meglltja az r egyhzban elhatalmasodott korrupcit.
Henrik 1171-ben tmadta meg rorszgot, gy lett az els angol kirly, aki r fldre lpett. Miutn megszerezte a hatalmat, rorszgot finak, Jnosnak adomnyozta, s kinevezte t rorszg lordjnak. Halla utn fia kvette t a trnon, gy Jnos kirly alatt rorszg egyeslt Anglival.
Az angolok hatalma lassan a pale-re, a Dublin krnyki terletekre korltozdott. Az ide telepl angol arisztokrcia lassan elresedett, k lettek az gynevezett Old English, akik kzssget vllaltak az rekkel, rorszgot sajt hazjuknak tartottk, s a reformci utn is katolikusok maradtak.
A kezdetek
1536-ban VIII. Henrik szakt a ppval, s megalaptja az anglikn egyhzat. Mg az angolok, walesiek, s ksbb a sktok is, tvettk a protestns vallst, addig az rek megmaradtak katolikusnak. Ez a tny meghatroz volt az r trtnelem tovbbi alakulsban.
Cromwell
A 17. szzad elejn skt s angol (protestns) telepesek rkeztek rorszg szaki terleteire. Bevezettek egy sor diszkriminatv trvnyt, mely elssorban az r katolikusokat sjtotta.
1641-ben az ulsteri katolikusok fellzadtak, s megtmadtk a protestns r telepeseket. A polgrhborban tbb mint tzezer protestns vesztette lett.
1653 s 1658 kztt Anglia kirly nlkl maradt, s ezalatt Oliver Cromwell irnytotta a birodalmat, aki nemcsak megrgztt protestns, de igen kemnykez uralkod is volt. 1649-ben seregvel rorszgba ment, hogy megtorolja a lzadst, lemszrolva tbbezer katolikust.
II. Jakab
Cromwellt II. Kroly, majd t II. Jakab kvette az uralkodi szkben. Jakab bevezetett egy sor olyan rendelkezdst, amely visszalltotta jogaikba a katolikusokat. Amikor a katolikusok magasabb funkcikat is elkezdtek betlteni, mint az addig szoksos volt, az angol parlament gyanakodni kezdett, hogy a kirly vissza akarja hozni a katolicizmust. Jakab lnya, Mria, felesgl ment a protestns Orniai Vilmoshoz, aki ezltal Jakab jogos utdjv vlt. Ezalatt megerstettk az r hadsereget, arra az esetre, ha Jakabnak szksge lenne r.
1688-ban Jakabnak fia szletett, akit katolikusnak keresztelt, s azt akarta, hogy kvesse majd a trnon. A parlament ezzel nem rtett egyet, s zenetet kldtek Orniai Vilmosnak, hogy jjjn, s foglalja el a trnt. 1689-ben el is foglalta, s az ulsteri protestnsok is biztostottk t tmogatsukrl. Ezalatt Jakab Franciaorszgba meneklt.
1690-ben Jakab rorszgba ment, hogy sereget gyjtsn. Elkezddtt a harc az r protestnsokkal. Vgl a boyne-i csatban Orniai Vilmos s a protestnsok gyzelmet arattak a katolikusok fltt. A csata emlkre minden vben felvonulnak a protestnsok a harc sznhelyn.
Wolfe Tone s az egyesls
1791-ben Belfastban Theobald Wolfe Tone megalaptja az Egyeslt rek Szvetsgt (United Irishmen), amely halad szellem protestns s katolikus rekbl ll, s a kt valls bks egyttlst clozza meg. A britek veszlyt ltnak a szvetsgben, s 1798-ban meglik nhny tagjt. Wolfe Tone erre felkelst robbant ki, amelyet a Vinegar Hill-i mszrlssal az angolok kegyetlenl levernek. Ekkor Franciaorszgbl ersts rkezik, de az angolok ezt is legyzik, a francikat tmogat reket pedig hazaruls vdjval kivgzik vagy tmlcbe vetik. Wolfe Tone a brtnben ngyilkos lesz.
A felkelst megtorland, 1800-ban az angolok bevezetik az Egyeslsi Trvnyt (Act of Union), amely leglisan is kimondja Anglia s rorszg (gyakorlatilag mr rg rvnyben lev, m trvny ltal mg nem szentestett) egyestst. Ezzel ltrejn az Egyeslt Kirlysg(United Kingdom of Great Britain and Ireland).
(http://europa.christianus.org.yu/oldalak/irorszag.htm)
|